Jak urządzić przytulny salon?

Salon to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu, dlatego chcemy, aby był estetyczny i funkcjonalny. Zaaranżowanie salonu niekiedy przysparza sporo problemów, zwłaszcza, gdy nie do końca wiemy jak ma on wyglądać.

Pomysły na urządzenie salonu możemy czerpać z bardzo wielu miejsc. Istnieje kilka dobrych czasopism o tematyce wnętrzarskiej, gdzie można zapoznać się z przykładowymi zdjęciami salonów. Bardzo dużo inspiracji znajdziemy także w sieci. Istnieją liczne blogi i profile na portalach społecznościowych, gdzie można oglądać przykładowe aranżacje. Również internauci na grupach dyskusyjnych dzielą się zdjęciami swoich wnętrz. Warto również śledzić programy telewizyjne, w których przeprowadza się metamorfozy wnętrz.

Salon w domu ma do spełnienia, co najmniej kilka funkcji. Jest to miejsce do przyjmowania gości, odpoczynku i spędzania czasu z rodziną. Na samym wstępie powinniśmy zaplanować, jaki będzie styl i co umieścimy w salonie. Jeśli ktoś nie ma zupełnie pomysłu na to wnętrze może skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz. Przed rozpoczęciem prac trzeba, więc podjąć kilka kluczowych decyzji: jaka będzie podłoga, co na ścianach, czy instalujemy sufit podwieszany, czy będzie kominek, jakie zastosujemy dekoracje okienne. Wielu decyzji wymagać będzie także oświetlenie. Trzeba będzie zdecydować czy oprócz oświetlenia górnego zastosujemy lampy stojące a może postawimy na rozwiązania typu kinkiet. Oprócz tego należy zdecydować, jakie meble ustawiamy w salonie i jak rozwiązujemy kwestię umieszczenia telewizora.

Salon można zaaranżować, w co najmniej kilku różnych stylach. Najbardziej popularne to: styl skandynawski, kolonialny, prowansalski, eklektyczny, loftowy i glamour. Od kilku już lat polskie wnętrza najczęściej charakteryzują się dużym minimalizmem. Jeśli wiemy już, jaki mniej więcej styl zastosujemy to czas realizować poszczególne etapy. Ściany możemy pomalować, pokryć tapetą czy modnym od wielu lat kamieniem dekoracyjnym. W salonach większość osób decyduje się zainstalować dekoracyjny sufit podwieszany. Lubimy mieć także kominek, choćby ten gazowy. Kolejnym ważnym elementem będzie podłoga. Polacy najczęściej wybierają deski drewniane albo panele. Podłoga z płytek występuje bardzo rzadko.

Niezwykle istotną rolę dla charakteru wnętrza odgrywa oświetlenie. Oprócz górnego oświetlenia warto zastosować ciekawe elementy na ścianach, takie jak nowoczesny kinkiet. Dobrze dobrane oświetlenie potrafi uwypuklić zalety każdego wnętrza. Oprócz tego trzeba zadbać o przemyślany dobór mebli takich jak kanapa, fotele, stolik kawowy czy komody.