Wypadek, awaria auta? - Co robić?
Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, w której auto odmawia dalszej współpracy, nie mówiąc nawet o kolizji z innym samochodem. Zwrot pomoc drogowa przyprawia kierowców o dreszcze, co zrozumiałe - czasami jednak jest się zmuszonym do skorzystania z jej usługi. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi czynnościami, które ułatwią oraz przyspieszą rozwiązanie tej nieprzyjemnej sprawy, ale również uchronią przed zawyżonymi kosztami.
Dzwonić dopiero w ostateczności
Jest to pierwsza i najważniejsza kwestia, która bardzo często pomijana jest przez początkujących kierowców czy też osoby panikujące w sytuacjach kryzysowych. Usterka samochodu może przytrafić się każdemu, więc zdecydowana większość kierowców widzących problem będzie wyrozumiała - warto o tym pamiętać. W pierwszej kolejności zaleca się poprosić o pomoc przechodniów, jeśli są w pobliżu, lub kierowcę, który zatrzymał się sprawdzić, czy wszystko w porządku. Możliwe, że trafi się na osobę umiejącą rozwiązać problem lub po prostu oferującą holowanie do najbliższego warsztatu. Jeśli ma się pecha, można również zadzwonić po kogoś z rodziny czy znajomego.
Ubezpieczenie
Często wykupione ubezpieczenia pozwalają skorzystać z darmowego holowania (z reguły do określonej ilości kilometrów), warto więc się tego dowiedzieć, dzwoniąc do swojego ubezpieczyciela. Przedstawiając swoją sytuację, w kilka minut można uzyskać rozwiązanie trudnej sytuacji, a w najgorszym wypadku sugestie dalszych kroków. Jeśli wykupione ubezpieczenie posiada opcję darmowego holowania, ubezpieczyciel odeśle do firmy tym się zajmującej, z którą należy się skontaktować w celu ustalenia szczegółów.
W przypadku, kiedy ubezpieczenie nie obejmuje holowania, trzeba sobie poradzić na własną rękę. W Internecie można znaleźć sporo firm oferujących tego typu usługi. Jednak, przed losowym obdzwanianiem, warto skorzystać ze znajomości - zadzwonić do swojego mechanika, czy nie poleci kogoś zaufanego, spytać rodziny, znajomych. Mając kogoś z polecenia, można liczyć nawet na mniejsze koszty lub po prostu rzetelnie wykonane zlecenie.
Stawki
Ceny za korzystanie z usług pomocy drogowej są bardzo zróżnicowane. Zależą, między innymi, od godziny wezwania, dnia (weekendy i święta naturalnie są droższe), a także miejsca, w którym znajduje się samochód. Posiadając chwilę czasu, warto porównać ceny u kilku firm i wybrać tę najkorzystniejszą. W zależności od regionu Polski, stawka za km wynosi do kilku złotych.
Należy również pamiętać, że jeśli uczestniczy się w kolizji nie ze swojej winy, wszelkie koszty związane z holowaniem leżą po stronie ubezpieczyciela osoby winnej kolizji.