Rodzaje i wykorzystanie rolet okiennych

Aranżacja pomieszczenia, urządzenie go oraz zagospodarowanie to zajęcie, które wymaga wielu umiejętności. Podczas tworzenia nowego wystroju ważne jest połączenie funkcjonalności z estetyką i wyrażeniem ogólnego charakteru wnętrza. Dobranie kolorów i barw, użytkowych sprzętów oraz ciekawych dodatków, pozwoli cieszyć się idealnym wnętrzem. Ważnym aspektem tworzenia atrakcyjnego wnętrza jest dobrane rolet. Jakie wyróżnia się rodzaje rolet? Jakie pełnia one funkcje? Jak montować rolety?

Rodzaje rolet

Rolety to elementy wystroju, jak również użytkowe akcesoria, które montowane są zgodnie z przeznaczeniem, wielkością pomieszczenia i okien. Ich wybór zależny jest od wielu czynników, jednak najbardziej decydującym są preferencje i upodobania użytkownika. Zasłony te można podzielić na kilka grup wśród, których należy wyróżnić:

  • ekranowe,
  • dzień - noc,
  • plisowane,
  • austriackie,
  • rzymskie,
  • itp.

Rolety ekranowe

żaluzje ekranowe to najbardziej powszechne i cenione produkty. Dedykowane są zarówno do użytku prywatnego, jak również publicznego w różnego rodzaju biurach, czy powierzchniach użytkowych. Budowa zasłon jest prosta, a sposób działania wygodny i komfortowy. Artykuły te stworzone są ze zwiniętego pasa materiału, którym może być poliester, włókno szklane, PCV, itp. żaluzje te mogą występować, jako produkty wolnostojące lub umieszczone w specjalnych kasetonach.

Rolety dzień - noc

Artykuły z funkcją dzień - noc to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dzięki nim możliwe jest stworzenie niezwykle ciekawego i atrakcyjnego wnętrza, a także zapewnienie niebywałego komfortu użytkowania. Modele te charakteryzują się podwójnymi zasłonami, wykonanymi z poziomych pasów, pomiędzy którymi pozostawione są jasne, przezroczyste przestrzenie. Roletę można ustawić w dwojaki sposób, zasłaniając całe okno lub pozostawiając jasne, doświetlone przestrzenie.

Rolety rzymskie

Zasłony te to artykuły o nieco odmiennej budowie. Ich zasadą działania jest zwijanie ich elementów częściami, a nie, jak powszechnie stosowane nawijanie na rolkę. Wysokiej jakości produkty posiadają dodatkowe, poziome wzmocnienia, dzięki którym roleta zwija się równo i bez problemu. Żaluzje te często wykorzystywane są w nowoczesnych i modnie urządzonych wnętrzach.

Żaluzje plisowane

Tego rodzaju rozwiązanie to modele stosowane w oknach pionowych, a także dachowych i sufitowych. Zasłona posiada kształt harmonijki, która podczas zwijania zwija się równolegle. Rolety te mogą być stosowane w różnego rodzaju kształtach okien oraz ich wymiarach.