Jak zdobyć pieniądze na swoje pierwsze mieszkanie?

Posiadanie własnego mieszkania to bardzo ważny element życiowej stabilizacji. Nic, więc dziwnego, że młodzi ludzie intensywnie myślą nad tym, jak zdobyć pieniądze, za które będzie można kupić wymarzone mieszkanie.

Ceny mieszkań w Polsce od wielu lat utrzymują się na wysokim poziomie. Gdyby chcieć kupić mieszkanie w Warszawie odkładając na ten cel pieniądze z przeciętnej wypłaty to trzeba by oszczędzać przez kilkanaście lat. Nie jest to dobry sposób, zwłaszcza, że mieszkania są młodym ludziom potrzebne teraz, gdy są aktywni zawodowo i chcą zakładać rodziny. W tej sytuacji większość osób szuka innych skutecznych sposobów.

Wyjazd do pracy za granicę

W obecnych czasach wyjazdy za pracą do krajów unijnych można realizować łatwo i bez przeszkód. To właśnie taką drogę wybiera wiele młodych osób. Gdy do pracy za granicę uda się para młodych ludzi zwykle wystarcza okres 3-4 lat by móc odłożyć pieniądze na niezbyt duże mieszkanie i nabyć je za gotówkę. Za granicą młodzi Polacy często wykonują prace poniżej swoich ambicji, zwykle są to zajęcia fizyczne jednak w tej sytuacji cel uświęca środki. Jeśli więc zakup wymarzonego mieszkania wymaga pewnych poświęceń to warto takie wyrzeczenia ponieść mając na uwadze, że jest to jedynie okres przejściowy.

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny

Zdecydowana większość młodych osób decyduje się zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Jest to zobowiązanie wieloletnie, które trwa często 25 czy 30 lat. U wielu osób rodzi to stres i obawy. Warto jednak podkreślić, że kredyt na mieszkanie spłaca w Polsce kilka milinów osób i żyją sobie oni całkiem normalnie, z tą różnicą, że co miesiąc muszą przelać do banku ratę kredytu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy może taki kredyt uzyskać, bo banki bardzo wnikliwie badają zdolność kredytową. Bank z pewnością zainteresuje się wielkością zarobków i charakterem pracy potencjalnego kredytobiorcy. Ważny będzie także jego wiek, stan cywilny i rodzinny. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt na mieszkanie należy zadbać o posiadanie wkładu własnego.

Inne sposoby ułatwiające nabycie mieszkania

Obecnie w wielu polskich miastach uruchamiany jest rządowy program Mieszkanie Plus. W jego ramach osoby o niskich dochodach, które spełniają wymagania mogą w krótkim czasie zamieszkać w nowym mieszkaniu. Przez określoną ilość lat, co miesiąc ponosi się niewysokie opłaty za wynajem i jednocześnie występuje tu możliwość stopniowego dochodzenia do własności. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na drogie mieszkania od dewelopera mogą także zainteresować się mieszkaniami z licytacji komorniczych czy przetargów w spółdzielniach mieszkaniowych.