Typy kontenerów na odpady

Do czego służą kontenery na odpady?

Jak nie trudno się domyślić, służą one do gromadzenia i wywozu różnego rodzaju odpadów. W takich kontenerach, w zależności od ich rodzaju składować można odpady komunalne, gruz, złom, odpady recyklingowe, odpady opakowaniowe i przemysłowe, ale również szlam, osady z oczyszczalni ścieków i wiele innych.

W jaki sposób wykonuje się kontenery na odpady?

Zamawiając kontener na odpady, klient prawdopodobnie nie zastanawia się nad sposobem jego wykonania, ponieważ gotowy produkt czeka już w magazynie. Jednak wyprodukowanie specjalistycznego kontenera nie jest sprawą prostą. Wymaga to szerokiej znajomości warunków przechowywania różnego rodzaju odpadów, nowatorskiego podejścia do tematu i pomysłowości przy aplikowaniu nowoczesnej technologii do odwiecznego problemu. Kontenery takie, wykonywane z najwyższą starannością są solidne i wytrzymałe, muszą takie być, by dobrze spełniać swoją funkcję, z tego powodu co bardziej popularne pojemniki wykonywane są ze stali. Gdy tego kalibru materiał nie jest potrzebny, inżynierowie i projektanci zwracają się ku rozmaitym plastikom, by zminimalizować koszta, a jednocześnie zmaksymalizować praktyczność i wykorzystanie produktu. Zdarza się jednak, że rodzaj odpadów zmusza do kreatywniejszych rozwiązań, w niektórych wypadkach kontenery mają na przykład specjalnie zabezpieczone otwarcia lub podgrzewane podłogi.

Typy kontenerów do recyklingu

Kolor niebieski

Oznacza kontener przeznaczony na składowanie papieru i tektury.

Kolor biały

Kontener, do którego można wrzucać szkło bezbarwne.

Kolor zielony

Tutaj można wyrzucać szkło kolorowe.

Kolor żółty

Tutaj składowane są metale, tworzywa sztuczne, oraz opakowania wielomateriałowe.

Kolor brązowy

Przeznaczony na odpady biodegradowalne.

Typy kontenerów o różnych pojemnościach

Kontener typu mulda

Jest to charakterystyczny kontener o krótszych ściankach, nieprostopadłych do dna, służący do wywozu odpadów budowlanych oraz gruzu. Pojemność kontenerów tego typu rozciąga się od zaledwie 1,5 m3 do aż 12 m3.

Kontenery hakowe

Pojemność tych kontenerów może dochodzić nawet do 40 m3. Są one używane niemal wyłącznie przy dużych budowach, gdzie rozmiar i ilość odpadów uzasadniają użycie aż tak dużych pojemników.

Prawne regulacje wywozu odpadów

Wybór odpowiedniego kontenera ma szczególne znaczenie w przypadku wywozu gruzu. Jest to bowiem regulowane przez polskie prawo miejscowe. Odpady budowlane w małej ilości mogą być składowane w specjalnych workach, jeśli natomiast jest ich więcej, należy zadbać o kontener danego typu.