Naturalna higiena jamy ustnej z użyciem olejków eterycznych, oleju kokosowego i węgla aktywnego

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest jedną z najkorzystniejszych serii nawyków, jaką można w sobie wyrobić. Wszak zęby mamy tylko jedne, a do tego leczenie stomatologiczne jest niezwykle kosztowne oraz bolesne. Lepiej jest więc zapobiegać niż leczyć. W ostatnich latach Polacy doskonale zaczęli zdawać sobie z tego sprawę, a higiena jamy ustnej stała się w kraju nad Wisłą zagadnieniem istotnym, do którego przywiązuje się nieraz naprawdę wielką uwagę.

Wraz ze zwiększoną dbałością o higienę jamy ustnej, wzrosła też świadomość dotycząca różnych sposobów jej pielęgnacji oraz używanych w niej preparatów, takich jak pasty do zębów czy płyny do płukania. Szczególnie interesuje konsumentów skład różnego rodzaju produktów oraz ich rzeczywista skuteczność, a jak się okazuje, wiele past i płynów do higieny jamy ustnej zawiera wiele szkodliwych substancji, które nie tylko nie przynoszą często zamierzonego efektu, ale też szkodzą szkliwu i błonom śluzowym. Nic więc dziwnego, że u wielu osób higiena jamy ustnej opiera się na naturalnych substancjach, jakimi są olejki eteryczne, nierafinowany olej kokosowy i węgiel aktywny.

Olejki eteryczne są niezwykle aktywnymi substancjami lotnymi uzyskiwanymi najczęściej przez destylację parą wodną z rozmaitych części roślin, które produkują je w specjalnych tkankach wydzielniczych. Olejki eteryczne mają właściwości silnie antyseptyczne i zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach. Wiele osób dodaje po prostu kropelkę olejku do kupnej pasty, jednak najlepsze są one w połączeniu z pastami wytworzonymi w warunkach domowych.

Olejki najczęściej używane w pielęgnacji jamy ustnej to olejek miętowy, eukaliptusowy, cytrynowy, tymiankowy, herbaciany, czy goździkowy. Można z nich sporządzić naturalny płyn do higieny jamy ustnej, którego zaletą będzie także brak zawartości alkoholu oraz innych substancji powodujących erozję szkliwa.

Doskonała jest też pasta z nierafinowanego oleju kokosowego, olejków eterycznych i węgla drzewnego. Olej kokosowy bardzo sprzyja mineralizacji zębów, a do tego zapobiega osadzaniu się na nich osadu. Dodatkowo usuwa z nich te osady, które już zdążyły pokryć zęby. Pastę przygotowuje się przez dodanie do łyżeczki nierafinowanego oleju kokosowego jednej kapsułki węgla aktywnego, który kupi się w takiej formie w każdej aptece. Po prostu wystarczy otworzyć kapsułkę i wysypać jej zawartość do oleju, mieszając pastę aż do uzyskania jednolitej masy. Do tego dodaje się 1-2 kropelki naturalnego olejku eterycznego. Pasta taka działa na wiele sposobów. Węgiel aktywny ściera osady i usuwa przebarwienia. Olej kokosowy działa silnie antybakteryjnie i wspomaga regenerację szkliwa, a olejek eteryczny eliminuje bakterie w jamie ustnej i działa jeszcze jakiś czas po użyciu pasty.

Warto jest wykonać taką pastę i przekonać się o tym, jak bardzo dobroczynna okaże się ona dla zębów i całej jamy ustnej. Higiena jamy ustnej nie musi opierać się na szkodliwej chemii, gdyż natura oferuje w tym zakresie naprawdę wiele możliwości.