Czy warto pracować w domu?

Praca zdalna często mylnie postrzegana jest jako ideał aktywności zawodowej. Tymczasem praca z domu, bez konieczności chodzenia do biura ma równie dużo wad, co i zalet.

Na czym polega praca zdalna?

O pracy zdalnej mówimy wtedy, gdy dana osoba może ją wykonywać u siebie w domu. Zdecydowana większość freelancerów wykonuje całość pracy we własnym domu, ale zdarzają się także osoby, które pracują w systemie mieszanym. Taka osoba jest pracownikiem konkretnej firmy, większość pracy wykonuje w domu, jednak na przykład raz w tygodniu pojawia się w biurze by omówić najważniejsze założenia pracy z przełożonymi.

Kto może pracować zdalnie?

Lista zawodów, które można wykonywać w formie pracy zdalnej z każdym rokiem się wydłuża. W ten sposób pracują przede wszystkim osoby związane z informatyką a więc programiści, twórcy stron www, pozycjonerzy seo. Oprócz nich zdalnie mogą pracować pisarze, dziennikarze, tłumacze, architekci, doradcy biznesowi. Z każdym rokiem przybywa także osób, które utrzymują się z reklam zamieszczanych na własnych stronach i takie osoby również pracują zdalnie.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Główne zalety pracy zdalnej to swoboda i brak konieczności codziennego udawania się do biura. Ten drugi czynnik jest szczególnie istotny, bo pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Ten tryb pracy cenią więc sobie bardzo mamy małych dzieci, które mogą łączyć pracę zawodową z opieką nad maluchami. Praca zdalna jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych mających problemy z poruszaniem się. Dużą zaletą pracy w domu jest swoboda i niezależność. Pracę można rozpoczynać o dowolnej porze. Jeśli komuś tak wygodnie to może pracować w godzinach nocnych oraz w weekendy. Tak robią na przykład osoby zajmujące się obszarem seo. Właśnie w późnych godzinach wieczornych, gdy nikt ich nie rozprasza zajmują się pozycjonowaniem stron klientów.

Wady pracy zdalnej

Jeśli chodzi o wady pracy w tym trybie to jest ich naprawdę sporo. Praca w domu oznacza brak kontaktu z innymi ludźmi a więc i dużą samotność. Gdy pracujemy sami nie mamy się, od kogo uczyć, inspirować ani z kim podyskutować. Praca w tym trybie wymaga ogromnej samodyscypliny. Trzeba umieć się samemu zmotywować i nie dawać się różnego typu rozpraszaczom uwagi. W domu jest niestety bardzo dużo pretekstów do tego, aby pracę przerwać. Zdarza się, że ktoś zadzwoni, przyjdzie z wizytą, ale zrobimy sobie krótką przerwę na posiłek, obejrzenie telewizji czy sprawdzenie czegoś prywatnie w sieci i przerwa przeciąga się w nieskończoność. To właśnie z tego powodu wiele osób po jakimś czasie rezygnuje z pracy zdalnej, bo okazuje się, że są mało efektywne, gdy nikt nie stoi nad ich głową. Samodyscyplina i właściwa organizacja czasu są tutaj podstawą.