Edukacja i rozwój

Edukacja daje nam dużo. Najpewniej wielu z Was już od samego początku, kiedy to dzieci już są w miarę rozsądne, zawsze mówi im, że nauka to potęgi klucz. Co prawda na przestrzeni lat to znane przysłowie ewoluowało do różnych rozmiarów, jednak jego sens pozostał ten sam. Trzeba się uczyć, żeby cokolwiek wiedzieć. Już od małego uczymy dzieci, jak się chodzi, jak się je, jak się pije. Potem przychodzi czas na naukę najróżniejszych zabaw i naukę czytania. Wszystko to jednak odbywa się na ogół pod czujnym okiem rodzica. Z czasem jednak przyjdzie czas na zerówkę, na szkołę podstawową i na dalsze etapy nauki. Potem przyjdzie czas na...dorosłość i na podjęcie pierwszej samodzielnej pracy. Czy to jednak oznacza, że na tym etap edukacji kończy się? Oczywiście, że nie.

Po pierwsze będziemy uczyli się wykonywać nowe obowiązki w pracy. Przecież, jeżeli chcemy utrzymać się na danym stanowisku, to musimy być dobrzy. Po drugie całkiem możliwe, że czekają nas różnego rodzaju szkolenia. Pierwsze szkolenie z jakim musi się liczyć każdy pracownik, niezależnie od tego na jakim stanowisku jest zatrudniony, to szkolenie BHP. Jest to określone w przepisach prawa, że nowo zatrudniony pracownik musi przejść taki rodzaj szkolenia połączony z zapoznaniem świata PPOŻ. Niech więc nikt nie myśli, że taka powinność, czasem nawet trochę nudna, go ominie. Co więcej, takie szkolenia mają określoną ważność. Pomimo tego, że w danej firmie będziecie pracowali określony, już długi czas, to całkiem możliwe, że za kilka lat szef wyśle Was znowu na szkolenia BHP i PPOŻ.

Jest jednak wiele innych szkoleń, w których uczestniczą pracownicy. Ich dokładna tematyka związana jest z ich miejscem pracy. Kasjerki i kasjerzy w sklepach mogą uczestniczyć w szkoleniach z obsługi kasy fiskalnej i terminala płatniczego. Pracownicy budowlani mogą zostać wysłani na spotkania odnośnie obsługi maszyn budowlanych. Na magazynie organizowane są szkolenia z zakresu obsługi wózków jezdniowych o różnym napędzie. Pracownicy z różnych biur mogą pójść na szkolenia z zakresu obsług komputera lub jakieś zawiłego programu informatycznego. Księgowi muszą sobie wiedzę odświeżać na szkoleniach finansowych. Takich przykładów jest naprawdę mnóstwo. Jednak nie ma sensu ich tutaj wszystkich wymieniać. Chodzi o to, żeby ludzie wiedzieli, iż szkolenia są dobre i stworzone w takim celu, żeby podnieść ich poziom wiedzy. Czasem nawet można samemu zapisać się na jakieś szkolenie, dzięki czemu poziom umiejętności wzrośnie, przez co będziemy bardziej dostrzegalni na rynku pracy.