Oszczędnie i ekologiczne ogrzewanie

Koszty ogrzewania z roku na rok często rosną. Dlatego warto podjąć działania dzięki, którym uda się na obniżyć rachunki za ogrzewanie, a przy tym zrobić coś dobrego dla środowiska. Tutaj pojawiają się jakże ważne pytania: jak oszczędzać ogrzewanie i być ekologicznym?

Wybór pieca ma znaczenie

Aby móc zacząć oszczędzać trzeba najpierw poczynić pewne inwestycję. Na pewno kluczowe znaczenie ma wybór właściwego pieca. Piec na ekogroszek i pellet powinien być piątej klasy, co oznacza, że emituje znacznie mniej szkodliwych pyłów czy gazów do atmosfery. Oczywiście cena jest wyższa, ale mimo wszystko warto. Z kolei jeżeli szukacie pieca na gaz to tutaj należy postawić na ten kondensacyjny, który zapewnia odzyska ciepła, nawet na poziomie 20%.

Wybierz właściwe paliwo grzewcze

Piec na ekogroszek i pellet może być efektywny, ale pod warunkiem, że dodatkowo zainwestuje się w wysokiej jakości paliwo grzewcze. A więc wybierając ekogroszek zwróćcie uwagę na kolor, który powinien być ciemnoszary, z kolei bryłki najlepiej, aby były w rozmiarze od 5 mm do 25mm. Jeżeli wybierzecie zbyt duże ziarna to piec będzie pracował głośniej, z kolei jeżeli będą za małe to zwiększy się emisja pyłów. Zawartość siarki oczywiście powinna być jak najmniejsza i nie powinna przekraczać 0,6%., bo zbyt wysoka zawartość siarki to większe zanieczyszczenie powietrza i także szybsze skorodowanie pieca. Także zawartość popiołu powinna być jak najmniejsza, natomiast kaloryczność wręcz przeciwnie. Również wybierając pellet trzeba zwrócić uwagę na jego jakość i tutaj najlepiej postawić na taki, który posiada właściwe certyfikaty, czyli DIN PLUS oraz EN PLUS 1. Ponadto samą gramaturę należy dobrać do pieca, a więc sprawdźcie, jaki rozmiar rekomenduje producent. Pamiętajcie też, że dobry pellet nie ma żadnych sztucznych dodatków sklejających. Nie jest zanieczyszczony chemicznie czy mineralnie.


Szukasz dobrego składu opału? Sprawdź ten ekogroszek pakowany


Małe rady- duże efekty. O czym należy pamiętać?

Warto jeszcze pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury, która w ciągu dnia powinna być na poziomie około 22- 23 stopni Celsjusza, z kolei wieczorem i w nocy może wynosić około 19 stopni. Jeżeli ogrzewacie dom nie powinniście użytkować klimatyzacji, która powoduje większy pobór ciepła. A teraz najważniejsze, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie warto pomyśleć o termomodernizacji, jeżeli więc macie stare okna czy drzwi, a wasz dom nie jest ocieplony to rachunki niestety nadal mogą być wysokie. Dobry wyborem jest również fotowoltanika, która pozwala też na znacząco oszczędność.