Ekonomia - czy warto ją studiować?
Co roku absolwenci szkół średnich trzymając w dłoniach świadectwo dojrzałości głowią się nad tym co począć dalej po skończeniu szkoły. Uniwersytety zasypują wszelakimi rodzajami kierunków dalszego kształcenia wyższego, więc nic dziwnego, że trudno podjąć decyzje, która z pewnością w mniejszym, bądź większym stopniu wpłynie na przyszłość młodego człowieka. Ekonomia to jeden z bardziej rozchwytywanych przez młodzież kierunków, ale co takiego właściwie oferuje ten kierunek i czy warto go studiować?
Czego można nauczyć się na ekonomii?
Ekonomia według swojej definicji to nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i usług - tyle w teorii. W praktyce można z niej wynieść wiedzę o mechanizmach gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi oraz materialnymi. Oznacza to tyle, że studia ekonomiczne przygotowują przyszłych absolwentów do przeprowadzania analiz z obrębie informacji z zakresu podejmowania racjonalnych decyzji, które osadzone są w kanonach nauk ekonomicznych i społecznych. Pozwoli to w przyszłości na m.in. prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub pracę w sektorze przedsiębiorczym (np. księgowość czy wszelkiego rodzaju rozliczenia). Przedmiotami jakie z pewnością spotka się na tego rodzaju kierunku studiów i które są jednymi z ważniejszych to:
- Mikroekonomia - czyli inaczej badanie zachowań indywidualnych konsumentów i przedsiębiorców, a także interakcji między tymi zachowaniami na poszczególnych rynkach,
- Makroekonomia - dziedzina ekonomii, która pozwala na poznanie zasad działania całej gospodarki,
- Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze - inaczej zasady działania handlu globalnego,
- Matematyka.
Perspektywy po ekonomii
Zdanie studiów z wyróżnieniem to nie koniec historii. Ważniejsze od tego jest jednak to, co będziemy robić dalej i co wyniesiona wiedza z uczelni ma nam do zaoferowania na rynku pracy. Ukończenie studiów jakimi jest ekonomia to z pewnością możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej znając już wszystkie mechanizmy, dzięki którym ona funkcjonuje. Oprócz bycia przedsiębiorcą pracę można znaleźć również w bankach, firmach ubezpieczeniowych, biurach rachunkowych, funduszach inwestycyjnych lub w lokalnych samorządach.
Warto jednak będąc jeszcze na studiach zadbać o swoje doświadczenie. Można poszukać staży, praktyk czy udać się na szkolenia. Pomoże to w ułożeniu dobrej ścieżki kariery po studiach i dostanie się od razu na lepsze stanowisko, a co za tym idzie z pewnością lepiej płatne.
Przed wyborem i zapisaniem się na studia należy jednak kilka razy zastanowić się czy dany kierunek studiów jest na pewno dla nas. Na ścieżce rozwoju i kariery zawodowej nic nie zastąpi chęci posiadania wiedzy, dlatego zawsze lepiej wybrać kierunek, który nie tylko zapewnia dobre perspektywy, ale i przypada nam do gustu.