Jak przygotować się do wesela?

W polskiej tradycji przyjęte jest urządzanie dużych i hucznych wesel, na które zwykle zaprasza się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Ślub to bardzo ważne wydarzenie i szczęśliwy moment. To właśnie, dlatego swoją radością chcemy się zwykle podzielić z rodziną, sąsiadami i znajomymi.

Aby wesele było udane trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Nie wszyscy młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że jest to projekt skomplikowany i wieloetapowy. Przygotowania do wesela należy rozpocząć około 1, 5 roku przed planowaną datą. Warto więc mieć sporządzoną na papierze albo w telefonie listę zadań, gdzie zapiszemy zarówno duże zadania typu potwierdzenie fotografa jaki i mniejsze czyli modna bielizna do ślubu. W pierwszej kolejności trzeba sobie zarezerwować termin w sali bankietowej bo najbardziej popularne lokale mają długie kolejki. Kilka miesięcy przed ślubem rezerwujemy zespół muzyczny, fotografa i samochód, który zawiezie nas do ślubu.

W przygotowaniach do wesela pomóc nam może specjalista tzw. wedding planner. Jeśli nie chcemy go wynajmować może korzystać z pomocy Internetu gdzie na stronach o tematyce ślubnej znajdziemy cały wykaz, co i kiedy należy zrobić. Ponadto dobre sale weselne zatrudniają specjalnych menedżerów, którzy czuwają nad całością organizacji. To właśnie ustalanie spraw związanych z organizacją przyjęcia będzie najbardziej angażować czasowo. Z menedżerem ustalimy między innymi, jakie będzie menu, jakie alkohole, jaki wystrój sali, ustawienia stołów, wizytówki dla gości oraz jakie wystąpią atrakcje towarzyszące.

Kilka miesięcy wcześniej trzeba także pamiętać o zamówieniu tortu weselnego oraz miejsca u fryzjera i kosmetyczki. Odpowiednio wcześnie należy też zaprosić gości. W tym celu na samym początku tworzymy listę gości, następnie zlecamy druk zaproszeń i na miesiąc przed weselem w miarę możliwości osobiście zapraszamy gości.

Na około 3 miesiące wcześniej trzeba udać się do księdza, ustalić szczegóły ceremonii oraz odbyć nauki przedmałżeńskie. Przy tej okazji ustalamy także wystrój kościoła, uzyskujemy ewentualne zgody na muzyków towarzyszących uroczystości.

Ważnym etapem będzie także zakup obrączek i strojów ślubnych. Panowie zwykle wybierają elegancki garnitur albo frak. Paniom dobór sukni ślubnej zajmuje prawie zawsze dużo więcej czasu i poprzedzony jest wieloma przymiarkami. Istotną rolę odegrają także dodatki takie jak: modna bielizna ślubna, buty, biżuteria, ozdoby do włosów. Pani młoda powinna w swoim stroju czuć się w pełni komfortowo dlatego tak istotne jest by modna bielizna do ślubu była dobrze dobrana rozmiarem i jednocześnie pięknie się prezentowała. Ważnym elementem wizerunku będą także kwiaty, które również odpowiednio wcześnie trzeba zamówić.

To w zasadzie główne elementy przygotować ślubnych, jednak trzeba być zawsze świadomym, że mogą wystąpić okoliczności nieprzewidziane takie jak zła pogoda podczas ślubu w plenerze. Na każdą taką okoliczność warto mieć plan B.

Ślub i wesele to wydarzenie piękne i uroczyste. Jeśli dobrze się do tego przygotujemy to zarówno goście jak i para młoda ślub będą pięknie wspominać.