Czym jest BIK i w jaki sposób może pomóc nam w decyzjach kredytowych?
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to strona internetowa, na której znajdziemy zbiór informacji dotyczących przedsiębiorstw kredytowych oraz ich klientów. Coraz częściej z pomocy BIK korzystają osoby niepewne co do usług firm parabankowych a także kredytodawcy, którzy chcą sprawdzić swoich wierzycieli. Dzięki BIK dowiemy się także więcej o zarządzaniu finansami czy prawnych regulacjach dotyczących gospodarowania mieniem.
Co możemy znaleźć na stronie BIK?
Inicjatywę założenia Biura Informacji Kredytowej podjął Związek Banków Polskich w celu zwiększenia świadomości kredytowej obywateli jak i z myślą o stworzeniu bazy danych coraz bardziej potrzebnych przy różnego rodzaju operacjach finansowych. Zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez twórców BIK, na jego stronie znajdziemy informacje o 145 mln rachunkach bankowych klientów indywidualnych a także dane dotyczące historii kredytowej 1,4 mln firm, rolników pozyskujących dochody z plonów i hodowli oraz innych podmiotów gospodarczych. Na portalu odszukać możemy kilka zakładek tematycznych, które przekierują nas do potrzebnych nam informacji. Witryna podzielona jest na kategorie: "Klienci indywidualni", "Firmy", "Korporacje i finanse", "Banki i SKOK-i" oraz "Administracja publiczna". Inicjatorzy oferują nam również bardzo przydatne narzędzie w postaci tak zwanego "Poradnika BIK". To dział witryny stworzony w formie bloga, na którym znajdziemy wpisy dotyczące różnych zagadnień prawnych i ekonomicznych. Dzięki nim możemy samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą kwestii kredytowych czy innych pojęć związanych ze spłacaniem zobowiązań finansowych.
Jak działa BIK?
BIK gromadzi informacje o działalności oraz zdolności kredytowej osób indywidualnych i przedsiębiorstw. Działa dwukierunkowo - jednocześnie przekazuje bankom informacje o naszej historii zobowiązań, dzięki czemu może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie pożyczki a zarazem ostrzega użytkowników strony przed niewiarygodnymi i wysoko oprocentowanymi ofertami budzących wątpliwości parabanków. Dodatkowym obszarem działalności Biura Informacji Kredytowej jest organizowanie akcji społecznych, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego i wiedzy ekonomicznej Polaków. BIK podjął się między innymi kampanii "Odzyskuj alimenty", pomagającej osobom, którym nie są wypłacane zaległe świadczenia. Prowadzi także projekty edukacyjne pomagające firmom i osobom fizycznym w zarządzaniu biznesem, skutecznym oszczędzaniu czy budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Największym atutem BIK jest darmowy i łatwy dostęp do oferowanych treści. Strona stara się przekazywać informacje w przystępny sposób i stale udoskonala prowadzone działania.