Co to jest i komu jest potrzebny terminal płatniczy?

Coraz powszechniejsze stają się transakcje bezgotówkowe, w związku z tym coraz większa liczba przedsiębiorców stara się o takie zaopatrzenie. Brak terminala płatniczego niejednokrotnie powoduje utratę klientów, którzy rezygnują z usług. W związku z rozwijającym się systemem takich transakcji oraz coraz niższymi prowizjami dla przedsiębiorców wato się nimi zainteresować.

Czym jest terminal płatniczy?

Warto wiedzieć, że terminal płatniczy to urządzenie, które pozwala na nawiązanie kontaktu z bankiem w celu rozliczenia transakcji z klientem. Kontakt ten może być nawiązany za pośrednictwem internetu, gdy w lokalu użytkowym dostępny jest modem albo poprzez operatora sieci komórkowej, czyli system GPRS. W drugim przypadku połączenie nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w budynkach o grubych ścianach, gdzie sygnał może być zakłócany. Oczywiście urządzenie jest połączone z kasą fiskalną, dzięki temu możliwe jest rejestrowanie wszystkich transakcji, zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych na jednym urządzeniu. Terminal może być przewodowy, ale również bezprzewodowy. W takiej sytuacji jest używany np. przez przedsiębiorców mobilnych. Z tego rodzaju terminali korzystają zarówno taksówkarze, jak i kurierzy, czy przedstawiciele handlowi. Potrzebna jest także kasa fiskalna mobilna. W tej sytuacji najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście kasa fiskalna mobilna połączona z terminalem płatniczym w jednym urządzeniu, czyli tzw. terminal POS. To niewielkie urządzenie, które może zmieścić się w torbie biznesowej, a ponadto wyposażone w baterię, którą można wcześniej naładować.


Jak wybrać terminal płatniczy? https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/jaki-wybrac-terminal-platniczy---stacjonarny-czy-mobilny


Komu potrzebny jest terminal płatniczy?

Nie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania terminalu płatniczego, choć trwają pracę, które mają za zadanie poprzez rozporządzenie skłonić przedsiębiorców do zakupu urządzeń do transakcji bezgotówkowych, co ma dać komfort zapłaty za usługi w każdej sytuacji. Póki co z kasy fiskalnej muszą korzystać sprzedawcy, którzy osiągają obrót powyżej 20 tys. zł (tak było w 2019 roku), a takiego obowiązku nie mają osoby prowadzące sprzedaż wysyłkową, pod warunkiem, że transakcje są rejestrowane przez bank, pocztę, bądź kasę oszczędnościowo-kredytową. Oczywiście dotyczy to również systemów płatniczych. Trzeba zaznaczyć, że choć terminal płatniczy obecnie nie są obowiązkowe, to jednak obok kasy fiskalnej to obecnie niezbędne urządzenie w przypadku sprzedaży stacjonarnej. Znaczna wygoda sprawia, że dokonywanych jest wiele transakcji w ciągu jednego dnia, a przestoje i kłopoty z połączeniem zdarzają się niezwykle rzadko. Poza tym dzierżawiąc terminal można liczyć na pełną obsługę serwisową i szybkie rozwiązywanie wszelkich problemów. Dostępne są również szkolenia dla pracowników z ich obsługi.

Kasa fiskalna w przypadku sprzedaży stacjonarnej, nawet w warzywniaku może już nie wystarczyć. Coraz więcej zwłaszcza młodych osób z gotówki korzysta sporadycznie, zatem wyposażenie w terminale płatnicze to absolutnie niezbędny wydatek, który nie jest dużym obciążenie dla przedsiębiorcy.


Korzyści z przenośnej kasy fiskalnej: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/jakie-korzysci-niesie-przenosna-kasa-fiskalna-i-transakcje-bezgotowkowe