Niech żyje styl lat 90-tych!

Jeszcze niedawno, oglądając kultowe sitcomy z lat 90-tych, w tym oczywiście najsłynniejszych "Przyjaciół", patrzyliśmy z niemałym rozbawieniem, a nawet politowaniem na stylizacje głównych bohaterów. Lata 90-te bardzo długo kojarzono ze szczytem kiczu. Wszechobecny jeans, toporny balejaż i animalistyczne wzory przez kilka dekad były zdecydowanie passé. Jak to jednak z modą bywa, wszystkie trendy kiedyś odchodzą, aby po latach powrócić w glorii i chwale! Tak więc, po długim okresie zapomnienia, styl lat 90-tych znów podbija serca ludzi na całym świecie!

Czym jest styl lat 90-tych? Każdy z nas umie wymienić choć kilka jego elementów. To, co każdy z nas zapamiętał z tej szalonej, kolorowej epoki to: wspomniany wcześniej jeans, bluzki, sukienki czy spódniczki w panterkę, spiczaste czółenka na niskim obcasie, malutkie torebki, ramiączka typu "spaghetti" czy przyduże, szerokie bluzy i koszule. Ubrania były jaskrawe, kontrastowe, zdecydowanie rzucające się w oczy. Tak samo jak zresztą biżuteria. Duże, plastikowe klipsy to w latach 90-tych dalej mocno utrzymujący się trend z lat 80-tych. Szerokie bransolety, duże okulary, gumki frotki to też nieodłączne elementy stylizacji z tamtych lat! Fryzury również dawały paniom pole do popisu. Różnobarwny balejaż królował na głowie co drugiej kobiety. Te, które były fankami "Przyjaciół", często decydowały się na cięcie "à la Rachel", którego, co ciekawe, nie znosiła sama Jennifer Aniston, odpowiedzialna za zaprowadzenie tego trendu. Inny element stylistyki lat 90-tych to krzykliwe tipsy, które z pewnością zwracały uwagę na ich właścicielki!

Tak więc, styl lat 90-tych można łatwo podsumować kilkoma epitetami. Przesada, kontrast, efekciarstwo, wręcz tandeta - to właśnie lata 90-te. Epoka szalona, epoka ludzi, którzy starali się wyróżnić z tłumu w każdy możliwy sposób. Epoka mniej lub bardziej udanych modowych eksperymentów. I mimo że jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że nikt w życiu nie będzie chciał do tej epoki wracać, ogólnoświatowi styliści znów zdołali nas zaskoczyć.

Lata 90-te to symbol epoki, w której ludzie starali się żyć beztrosko, podążając ślepo za kulturą konsumpcjonizmu. To lata, w których każdy wierzył jeszcze, że świat zmierza we właściwym kierunku. Dziś wiemy już, że przekonania ludzi tamtej epoki niekoniecznie zapewniają szczęście w życiu. Niemniej jednak chyba każdemu z nas brakuje czasem tej beztroski i luzu, który jeszcze kilka dekad temu cechował ludzkość. Kto wie, może powrót mody na styl lat 90-tych jest wyrazem naszej tęsknoty za tamtymi pozytywnie zakręconymi czasami?