Pałace i zamki na urlopowym szlaku

Jak ciekawie spędzić urlop? Niekoniecznie musi to być tradycyjny pobyt na morzem czy w górach. Coraz popularniejszy staje się wypoczynek tematyczny. Możliwości są ogromne. Można spędzić urlop na sportowo. Są organizowane specjalne pobyty rekreacyjne, podczas których można nauczyć się np. żeglować czy latać na paralotni. Ale gdy nie interesuje nas sport, to wybór też jest ciekawy. Coraz popularniejsza staje się geoturystyka, czyli poszukiwanie miejsc ciekawych geologicznie. Na świecie, także i w Polsce tworzone są geoparki i różnego rodzaju stanowiska geologiczne, które przybliżają historię i budowę Ziemi. Bardzo interesujące może być też poszukiwanie ciekawych budowli. Oczywiście prym będą tu wiodły pałace i zamki.

Gdzie w Polsce warto pojechać w poszukiwaniu zamków i pałaców? Prawdziwym zagłębiem pałacowo-zamkowym jest Śląsk. Nie chodzi tylko o Górny Śląsk, ale cały, obejmujący Górny, Dolny, Opolski i Cieszyński. Znajdziemy tu mnóstwo pałaców i zamków. Wiele z nich jest, niestety, w fatalnym stanie, ale i tak warto je zobaczyć. Na pewno jest kilka obiektów, które są prawdziwymi perełkami.

Zwiedzanie zamków i pałaców na Śląsku warto rozpocząć od Dolnego Śląska. Jednym z największych i najpiękniejszych zamków jest Książ w pobliżu Wałbrzycha. Ta monumentalna budowla to prawdziwa perła. Jej historia sięga średniowiecza, ale najbardziej kojarzy się z księżną Daisy. Zamek ma też mroczne tajemnice pochodzące z czasów II wojny światowej. Miała się tu mieścić kwatera Hitlera. Pozostałością po tych planach są niesamowite podziemia, których część można od niedawna zwiedzać.

Będąc na Dolnym Śląsku koniecznie trzeba odwiedzić Dolinę Pałaców i Ogrodów. Znajduje się ona u podnóży Karkonoszy, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych pałaców i zamków. Wiele z nich zostało starannie odrestaurowanych i teraz służy jako hotele. Zwykle otaczają je przepiękne ogrody, które też można podziwiać. Warto też pojechać do nieodległej Leśnej i zobaczyć bajkowy zamek Czocha.

Także na Górnym i Opolskim Śląsku miłośnicy zamków i pałaców będą mieli co podziwiać. Jednym z najbardziej znanych jest pałac w Mosznej. Ta wyjątkowa budowla, otoczona bajecznym ogrodem ze wspaniałymi rododendronami przypomina nieco pałace disnejowskie. W pobliżu jest też stadnina koni. Warto też zajrzeć do Kopic i obejrzeć to, co pozostało po tamtejszym pałacu. Jego historia jest wprost bajkowa.

Praktycznie w większości śląskich miejscowości można natknąć się na pałac lub zamek. Dlatego miłośnicy tego rodzaju budowli mogą tu spędzić nie jeden, a wiele urlopów, odkrywając piękno tej ziemi.